Bazalt Özellikleri

Bazaltın bileşiminde; ojit makrolitler, anarfit ve labrador gibi bazik feldispatlar, manyetit ve olivin habbeleri ile şekilsiz maddeler, bazen de ilmenit ve hornblent gibi maddeler bulunmaktadır. Bazaltlar, yapısal açıdan aşınmalara, iklim özelliklerine ve zamana karşı oldukça dayanıklıdır. İçeriğinde yer alan bazalt özellikleri ve çeşitleriyle, mimari projelerde, iç ve dış mekanların cephe ve zemin kaplamaları gibi alanlarda oldukça fazla kullanılmaktadır.

Bazaltın renginin genellikle siyah ve yapısının ağır olmasının sebebi, içeriğinde bulunan manyetit maddesinden kaynaklanmaktadır. Manyetit maddesi fazla bulunan bazaltlar, magnetizma özelliği taşımaktadırlar. Olivin maddesi ise, az çok her bazaltta bulunan bir maddedir. Mikroskopla bakıldığı takdirde, olivin tanecikleri içerisinde oluşan çatlaklar ve pikotit enklüsyonları gözle görülebilmektedir. Obsidiyenlerle mikroskobik açıdan ortak noktaları bulunan bazaltlar, bileşenleri açısından benzer şekillerdedir.
Gerçek bazaltlar, dünyanın en dayanıklı ve en sağlam doğal taşlarıdır. Aşınma ve iklim şartlarına dayanıklı olması gibi bazalt özellikleri sayesinde de, en çok tercih edilen doğal taşlardan biridir. Bazaltın kullanım alanları da oldukça geniştir.