Kullanım Alanları

Cam seramik ve mineral tabanlı yalıtım sistemlerinde, ev ısıtmasında, kaldırımlarda, şehirlerarası yollarda, tretuarlarda, bahçe dekorasyonlarında ve mimari yapıların her alanında kullanılabilmektedir. Ayrıca bazalttan elde edilen taş yünü de, gemi ve denizlerde inşa edilen yapıların duvar yalıtımları ve döşeme işlerinde, yangın çıkış kapılarında, kazan dairelerinde, klima ve baca malzemeleri ve kanallarında, duvar modüllerinde, tank depolarında ve tavan izolasyonlarında kullanılabilmektedir.

Fiziksel ve mekanik olarak bazalt özellikleri dikkate alındığında, kırma bazalt taşları değişik miktarlarda agrega olarak kullanılarak, beton bileşimlerine de katılabilmektedir. Ülkemizde özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde bazalt üretiminde oldukça büyük bir artış gözlenmektedir.

Kullanım alanlarının çok çeşitli olması nedeniyle, bazalt taşları çeşitli ebatlarda ve şekillerde üretilmektedir. En çok üretim yapan illerin başında, İzmir, Ankara, Kayseri, Gazi Antep, Kars ve Diyarbakır gelmektedir. En çok tercih edilen bazalt taşları arasında ise; bazalt küp taşı, bazalt plak taşı, bazalt oluk taşı ve bazalt bordür taşı yer almaktadır.